Jak działa pompa ciepła?
Podstawą działania pomp ciepła jest proces polegający na odzyskania energii z odnawialnego źródła ciepła. Rozróżniamy dolne oraz górne źródło ciepła. Budowa pompy ciepła jest bardzo zbliżona pod względem zasady działania do sprzętu, który każdy ma w domu, a konkretnie lodówki. Dolne źródło – z niego pozyskujemy energię, natomiast pobieramy energię na nasze potrzeby z górnego źródła ciepła.
Dolne źródło ciepła – grunt / wody gruntowe
Pompa ciepła może czerpać energię z ziemi. Zachodzi konieczność wykonania odwiertów i dodatkowych prac aby przygotować tego rodzaju źródło ciepła. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć należy większą stabilność temperaturową.
Dolne źródło ciepła – powietrze
Pompy ciepła odzyskujące energię z powietrza są mniej wymagające przy montażu. Przy modernizacji możemy zamontować taką pompę z minimalnym zapotrzebowaniem na miejsce. Poniżej przykładowe wizualizacje jednostek zewnętrznych. Do pracy pompy potrzebna jest energia elektryczna
Górne źródło ciepła – tutaj odbieramy pozyskane ciepło
Pozyskane ciepło przekazywane jest poprzez wymiennik ciepła i może służyć do ogrzewania pomieszczeń, podgrzania ciepłej wody użytkowej. Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej tym urządzeniom.