Pompy ciepła jak działają - Greenoze

Pompy ciepła jak działają

Jednostka zewnętrzna
Facebook

Jak działa pompa ciepła?

Podstawą działania pomp ciepła jest proces polegający na odzyskania energii z odnawialnego źródła ciepła. Rozróżniamy dolne oraz górne źródło ciepła. Budowa pompy ciepła jest bardzo zbliżona pod względem zasady działania do sprzętu, który każdy ma w domu, a konkretnie lodówki. Dolne źródło – z niego pozyskujemy energię, natomiast pobieramy energię na nasze potrzeby z górnego źródła ciepła.

Dolne źródło ciepła – grunt / wody gruntowe

Pompa ciepła może czerpać energię z ziemi. Zachodzi konieczność wykonania odwiertów i dodatkowych prac aby przygotować tego rodzaju źródło ciepła. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć należy większą stabilność temperaturową.

Dolne źródło ciepła – powietrze

Pompy ciepła odzyskujące energię z powietrza są mniej wymagające przy montażu. Przy modernizacji możemy zamontować taką pompę z minimalnym zapotrzebowaniem na miejsce. Poniżej przykładowe wizualizacje jednostek zewnętrznych. Do pracy pompy potrzebna jest energia elektryczna

Górne źródło ciepła – tutaj odbieramy pozyskane ciepło

Pozyskane ciepło przekazywane jest poprzez wymiennik ciepła i może służyć do ogrzewania pomieszczeń, podgrzania ciepłej wody użytkowej. Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej tym urządzeniom.

Pozostałe wpisy